Koberec patří k nejvýraznější dekoraci pokoje, chodby i kanceláře. Před koupí je třeba se informovat o jeho parametrech, vlastnostech a materiálu. Koberce dělíme dle nejrůznějších kategorií. Zákazník si nejlépe vybere z katalogu, kde získá dostupné informace. Užitečná fakta se dozví od zkušeného prodejce. Na prvním místě není pouze design.
Vybírejte podle svých potřeb
Rozhodněte se pro koberce podle materiálu, techniky zpracování, provedení nášlapné plochy, způsobu instalace i barev a vzorů. Lidé berou ohled na sílu koberce, počet vrstev a izolaci. Materiálové rozdělení koberců se dělí na syntetické a přírodní produkty. Umělé materiály dominují polyamidem, polyesterem, polyakrylem a polypropylenem.
Výhody a nevýhody umělých vláken
Nízké výrobní náklady, vynikající antistatické vlastnosti, pestrý výběr, bohaté syté odstíny, rychlá manipulace, tvarová stálost a snadná údržba, to jsou největší pozitiva. Tento typ koberce je vhodný pro alergiky. Hlavní nevýhodou syntetických koberců je nízká životnost a poškození umělých vláken. Koberce z polyamidu a polyesterové produkty mají dobré akustické vlastnosti a lze je pořídit za lidovou cenu. Hodí se hlavně do kanceláří i do bytu. Polypropylenová vlákna zaujmou nízkou pořizovací cenou, stálobarevností a snadnou údržbou. Polyakrylové koberce hřejí a jsou příjemné na omak. Svými vlastnosti konkurují přírodním materiálům.
Přírodní vlákna v domě
Technologie výroby koberců z přírodních vláken patří k nejstaršímu stylu zpracování. Vyvíjela se celá staletí, proto vzbuzuje dokonalost barevností, technikou, dlouhou životností i příjemného dotyku. Přírodní vlákno se neponičí ani při dlouhodobém používání. Nevýhodou je jistě vysoká pořizovací cena a vylínání koberce. Údržba není snadná. Nejpoužívanějšími materiály jsou bavlna, přírodní hedvábí a vlna. Bavlna ohromí odolností a trvanlivostí. Přírodní hedvábí oslní leskem s jemnými vzory. Vlna tlumí hluk a skvěle pohlcuje prach. Izoluje. Vlněné koberce nepřipadají v úvahu pro alergiky, drží se v nich nečistoty. Údržba je náročná.
Komentáře