Stavba

Dešťová voda šetří výdaje. Ale může se používat i na sprchování?

0
Dešťová voda

Světové ekonomické fórum uvádí nedostatek vody jako jeden z pěti hlavních globálních rizik a v současné době se týká zhruba čtvrtiny populace. Občan EU spotřebuje průměrně 140 litrů za den (dané množství zahrnuje i získávání potravin), ale na domácnost připadá pouze cca 432 litrů. Přesto se vyplácí sbírání dešťové vody, kterou lze kromě zálivky zahrady využívat také na napouštění zahradního bazénu, splachování WC, praní prádla – a dokonce i na osobní hygienu. Právě ta přitom z koláče denní spotřeby ukusuje až 40 %. Jak ale dešťovku upravit, aby byla na sprchování a koupání vhodná?

Kolik vody skutečně spotřebuje průměrná čtyřčlenná domácnost?

Uvedených 432 litrů vody zahrnuje splachování WC (104 litrů), praní a úklid (72 litrů), přípravu jídla a mytí nádobí (40 litrů), pití (8 litrů), blíže nespecifikované činnosti (20 litrů) a samozřejmě i osobní hygienu, tj. koupání a sprchování (164 litrů).

Při většině běžných činností není nezbytné používat pitnou vodu. Nejen při splachování, ale také k úklidu a praní prádla je rozumnou volbou užitková voda. Kromě šedé vody (splašková odpadní voda bez obsahu fekálií) také voda ze studně. V případě osobní hygieny je však nutné dešťovou vodu upravit.

Dešťová voda

Proč je důležité dešťovku filtrovat?

Dešťová voda obsahuje značné množství nečistot. Kromě spadaného listí a písku se do ní dostává prach, pyl, ale také choroboplodné zárodky (např. ze zvířecího trusu). Proto se před dalším použitím filtruje. Úroveň filtrace by měla odpovídat plánovanému využití. Zatímco při použití pro zálivku stačí odstranit hrubé nečistoty, v případě sprchování musí být dosaženo kvality pitné vody.

Několikastupňový filtrační mechanismus naštěstí dokáže dešťovku vyčistit tak, aby byla vhodná i pro osobní hygienu. Zároveň je však nutné zajistit, aby dešťovou vodu do domácnosti přiváděly samostatné rozvody. Pak už úspoře nebrání vůbec nic.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.