Kdekoliv se rozhlédneme, určitě tuto malou bylinku uvidíme. Na loukách, pastvinách i městských trávnících. Leckdo zná i její latinský název Bellis perennis. Má přízemní listovou růžici a typický žlutobílý kvítek.
Sběr
Doba sběru sedmikrásky je dlouhá a proto si její účinky můžeme dopřávat téměř celý rok. Od dubna až do října trháme kvítky i se zhruba 2 cm stopky. Bylinku díky její dostupnosti můžeme používat čerstvou.
Použití
- Příznivě působí na dýchací cesty
- Působí protizánětlivě na pokožce
Čaj ze sedmikrásky pijeme při zánětu průdušek, kašli, horečce, chřipce i chronických onemocněních dýchacích cest. Proti kašli také můžeme využít sedmikráskový sirup. Odvar z heřmánku používáme na obklady vředů, otoků, hnisavé rány a vyrážky. Stejné účinky na kožní onemocnění má i tinktura z této bylinky.
Sedmikráska má také široké využití v kuchyni. Snadno z ní připravíme základ na salát, do kterého pak můžeme přidat ovoce nebo zeleninu. Nalézt můžeme i mnoho receptů na sedmikráskovou omáčku nebo omeletu. Stejně jako třeba pažitkou si sedmikráskou můžeme posypat chléb s máslem nebo ozdobit jakékoliv slané i sladké jídlo.
Pěstování
Málokdo asi pěstuje sedmikrásku cíleně. Je to častý plevel na trávníku. Existují ale i okrasné druhy, které můžeme pěstovat jak v bytě v květináči, tak za zahradě na záhonech. Rostlinka potřebuje světlé stanoviště, spíš chladnější. Při pěstování v květináči udržujeme substrát stále vlhký.
Komentáře