Živé ploty představují v našich zahradách nejen estetický, ale i praktický prvek. Nejenže vám zajistí potřebné a zasloužené soukromí, ochrání vás před pohledy sousedů či kolemjdoucích lidí a poslouží jako hluková bariéra, ale zároveň váš pozemek zkrášlí a stane se jeho ozdobou.
Živé ploty mají spoustu výhod
Kromě výše zmíněných pozitiv můžeme živým plotem připsat ještě několik dalších plus. Jejich další předností je například skutečnost, že zvládnou pohltit většinu prachu, díky čemuž zlepšují kvalitu ovzduší.
Uvažujete nad tím, že si svůj pozemek necháte obrůst živým plotem? V tom případě na vás čeká spousta rozhodování.
Jak velkou máte zahradu?
Prvním důležitým rozhodnutím je, zda dáte přednost živému plotu jednořadému nebo víceřadému – v rozhodování vám pomůže velikost vašeho pozemku. Máte-li malou zahradu, zvolte jednořadý živý plot, naopak pokud je vaše zahrada rozlehlejší, můžete si dovolit vsadit na plot víceřadý. V případě víceřadého živého plotu se dřeviny sází do tzv. trojsponu a během několika let vytvoří opravdu mohutný a prakticky nepropustný plot.
Listnaté dřeviny nebo jehličnany?
Další rozhodnutí spočívá ve volbě konkrétních dřevin, kdy můžete vybírat mezi jehličnany a listnatými dřevinami. Mezi oblíbené a často používané jehličnaté rostliny patří túje, které mají prakticky stejný vzhled po celý rok. Další oblíbenou rostlinou je tis červený, jehož nevýhodou je docela pomalý růst.
Mezi listnatými dřevinami pak můžeme doporučit například bobkovišeň lékařskou, což je stálezelená dřevina. Asi jedinou nevýhodou této rostliny je nižší odolnost vůči mrazům. Další variantou může být zimolez lesklý, který ale dorůstá zpravidla jen do jednoho metru.
Jednotlivé jámy nebo dlouhá rýha?
Pokud nebudete na své zahradě vysazovat dlouhý živý plot, můžete jednotlivé rostliny sázet do samostatných jamek. Pakliže ale víte, že chcete vybudovat dlouhý živý plot, Vyplatí se vám vytvořit jednu velkou rýmu a do té postupně rostliny zasázet.
Komentáře