Trh se stavebními materiály se neustále mění a pořád jsou vyvíjeny nové stavební materiály a technologie. Technologie a materiály mají za úkol vylepšit vlastnosti staveb a ulehčit práci při výstavbě i rekonstrukcích. O novinkách v oblasti stavebnictví se lze přesvědčit na stavebních veletrzích, které právě v období jara začínají. Jeden stavební materiál ale již několik let vládne českým interiérům – sádrokarton. Proč je sádrokarton nejvyhledávanějším stavebním materiálem pro interiéry domácností i komerčních budov? Důvodů je hned několik, ale hlavní jsou 3. Které?
Široké spektrum využití
Sádrokartonové desky jsou především univerzálním stavebním materiálem. Z tohoto jediného materiálu lze v domácnostech stavět příčky, stropy, sokly, vitríny, zkosené stěny nebo třeba vinotéky a policové systémy ve zdi. Využití záleží jen na šikovnosti a představivosti toho, kdo se sádrokartonem pracuje. Sádrokartonové desky mohou mít také speciální úpravu povrchu proti vlhkosti. Mohou se tedy využít i do koupelen, domácích saun i jiných prostor se zvýšenou vlhkostí. Existují také protipožární desky, které domácnostem zaručí vyšší ochranu proti ohni a jeho šíření.
Rychlá a intuitivní výstavba
Další předností sádrokartonu je rychlost výstavby. Práci s ním zvládne i zručnější kutil a to bez předchozích zkušeností. Není třeba ani žádné speciální vybavení. Stačí jen nůž, pilka na železo, metr a vrtačka. Stačí si jen správně nastudovat jak stavět rošty z SDK profilů. Na rošt stačí jen připevnit desky pomocí vrutů a je hotovo. I když se profilů na první pohled může zdát mnoho (UW, CD, CW, AD a další) již po chvíli zjistíte, jak na ně a že práce s nimi je intuitivní.
Lehký materiál
Sádrokartonové desky jsou velmi lehkým stavebním materiálem. To ocení především majitelé domů, kteří chtějí rekonstruovat půdu. Konstrukce domu nebude tak zatížená jako v případě výstavby z cihel nebo pórobetonových tvárnic. Prostor mezi deskami a roštem se navíc vyplňuje izolačními materiály, takže příčky, stropy a jiné sádrokartonové konstrukce mají také vysoké izolační vlastnosti.
Komentáře