Čalouněný nábytek je stále populární a rozhodně má svou krásu a kouzlo. Co ale dělat se starým křeslem nebo pohovkou, která už je ošoupaná a potah i výplň by si zasloužily výměnu? Je jediným řešením vyhození a nákup nového nábytku? Ne nutně – pomůže i přečalounění, které můžete zvládnout i sami. U složitěji čalouněného nábytku je rekonstrukce poměrně náročnou záležitostí, která vyžaduje ruku odborníka. Pokud se však jedná o levnější křeslo nebo třeba jen sedák na židli, dá se přečalounění s trochou šikovnosti zvládnout i svépomocí. Poradíme, jak na to.
Co budete potřebovat?
Výhodou je, že není potřeba nakupovat žádné speciální nářadí, ale pokud se chcete vybavit alespoň základními nástroji, vyplatí se pořídit si pořádně ostré nůžky, nůž a kladívko. Hodit se určitě bude také zahnutý řemeslnický nůž a sponkovačka. Vybrat čalounické potřeby můžete na specializovaných e-shopech, ale základní nabídku najdete i v hobby marketech.
Jak postupovat?
Nejprve je dobré opravit jakékoli vady konstrukce židle, křesla či pohovky. Následně odstraňte starý lak a celkově proveďte zpevnění konstrukce. Samotné přečalounění je potřeba nechat až na konec. Obkreslete si tvar potahované plochy a udělejte si šablonu třeba na karton. Poté si připravte výplň, ideální je vatelinové rouno, které bude následně přesně kopírovat velikost i tvar sedáku či potahované plochy. Nezapomeňte vytvořit rezervu i u potahové látky, abyste ji následně mohli přetáhnout přes okraj a pod sedák, kde se připevní například sponkovačkou.
Užitečná sponkovačka
I ta nejjednodušší sponkovačka vám práci s čalouněním nesmírně usnadní. Navíc se jedná o velmi užitečné nářadí, které lze využít i při dalších pracích v dílně. Sponkovačka může být ruční, elektrická, vzduchová, či plynová, ale prakticky jakákoliv jim bude k užitku, a proto se vyplatí do ní investovat.
Komentáře