Po dlouhé zimě vždy čeká každého zahrádkáře především spousta práce se sázením, setím, zaléváním, hnojením, pletím a stříháním. Jakmile jsou však ty nejdůležitější činnosti hotové a zahrada je připravena na novou sezónu, přichází na řadu také myšlenky na odpočinek, relax, lenošení…zkrátka na tu příjemnější stránku pobytu na zahradě. K pohodlnému posezení na Vaší zahradě musíte mít včas připravený a vyčištěný i svůj zahradní nábytek. Víte například, jak se správně starat o kov?
Kovový zahradní nábytek vydrží věky
Hned na úvod pro Vás máme dobrou zprávu: Kvalitní kovový zahradní nábytek Vám vydrží dlouhé roky. Samozřejmě za předpokladu, že ho sami nezničíte nevhodným používáním, skladováním a podobně. Pokud Vás ale trápí pouze nečistoty nebo odštípnutý lak na stolech, křeslech, židlích, lehátkách nebo houpačkách z kovu, stačí pár minut Vašeho času a zahradní nábytek bude opět jako nový.
Zahradní nábytek z kovu bývá již od výrobce důkladně ošetřen proti korozi. Kvalitní výrobci kovového nábytku obvykle volí dvojitou ochranu. První vrstvu ochranného nánosu tvoří tzv. metalizace, která brání rezivění kovového materiálu, a na ni se pak nastříká polyesterová prášková barva s UV filtrem. Barva se nakonec vypálí v peci při teplotě 200°C.
Co je to metalizace?
Metalizace kovu je známá i pod názvy šopování nebo zinkování. Jedná se o povrchovou úpravu kovového materiálu. Obvykle se provádí tak, že se v acetylenovém plameni roztaví drát z vhodné slitiny nebo kovu, a takto vzniklý materiál se tlakovým vzduchem nastříká na předem připravený povrch. Cílem je vytvoření jednotné ochranné vrstvy, která nekoroduje a naopak před vznikem koroze chrání. Takto upravený materiál má několikanásobně vyšší životnost než kov bez metalizace.
Takto ošetřený nábytek je dobře chráněn vůči vnějším vlivům, jako je déšť, sníh, sluneční paprsky apod., avšak jen do doby, než nám kovová židle upadne na zem a barva se z ní odštípne. V tu chvíli bychom měli co nejdříve nátěr opravit, protože v opačném případě může začít nábytek korodovat.
K opravě je možné použít jakoukoliv barvu vhodnou na kov. Nejpraktičtější jsou barvy známé jako „dva v jednom“, které obsahují základový i vrchní nátěr současně. Při výběru barvy v běžné drogerii však může být problém v odstínu. Pokud tedy nechcete, aby Váš kovový nábytek na zahradu zdobily nevzhledné fleky v odlišné barvě, obraťte se raději na výrobce nebo dodavatele Vašeho typu nábytku, který by Vám měl dodat opravné spreje.
Dosloužil Váš kovový nábytek? Pořiďte si nový!
Tento postup ale funguje pouze při drobných oděrkách. V případě většího poškození povrchu nábytku je třeba celkový nástřik raději svěřit odborníkům. A pokud máte pocit, že Váš kovový nábytek na zahradu nezachrání ani zbrusu nová barva, není nic jednoduššího, než si zakoupit nový. Na současném trhu je bohatá nabídka setů zahradního nábytku za přijatelné ceny, které bezpochyby uspokojí i toho nejnáročnějšího zákazníka.
Podle mého je právě toto velká výhoda kovového zahradního nábytku, tedy že jeho údržba a opravy jsou tak jednoduché. Dříve jsme měli ratan, je krásný, ale na zahradě mohl být jen pár dní a časem stejně bylo nutné ho na noc schovávat kvůli rose. pěkný kovaný nábytek je například zde: kovian.cz/cz/Dum-dilna-zahrada/Do-zahrady/?cur=1 . Několik podobných kousků mám a mohu doporučit. pěkný den.