Se živým plotem z tújí se lze dnes střetnout v českých městech i na venkově stále častěji. Kromě toho, že se jedná o vkusné estetické řešení, samozřejmě hraje nemalou roli i skutečnost, že účinně chrání soukromí svých majitelů. Neprodyšné přírodní ploty z tújí navíc efektivně zabrání i proniknutí nezvaných návštěvníků lidského i zvířecího rodu na pozemek. Tyto požadované vlastnosti však může plot z tújí splnit jen tehdy, když je o něj důkladně pečováno.
Túje se doporučuje stříhat během letních měsíců
Na termínu stříhání tújí neexistuje mezi zahrádkáři shoda. Někteří hovoří o tom, že túje je možné stříhat jen v časovém intervalu od května do konce srpna, jiní naopak hovoří o mnohem delším časovém úseku. Obecně se ovšem doporučují letní měsíce, kdy je tok mízy slabší. Novým přírůstkům je potom poskytnut dostatek času do zimy, aby dorostly. Rozhodně se je vhodné vyhnout stříhání tújí v termínu od listopadu do sklonku února, kdy se ranky na větvích zaviněné stříháním nemohou za mrazu uzdravit. Zahrádkáři, kteří si potrpí na to, že túje střihají dvakrát ročně, nechávají mezi oběma termíny dostatečný časový odstup, když je stříhají na jaře a na konci léta.
Pravidelný řez tújí není záhodno podceňovat.
Túje v živých plotech se doporučuje stříhat takovým způsobem, aby byly nejširší u země. K tolik oblíbenému tvarování jsou vhodné takové, jejichž výška přesahuje jeden metr. Pokud zahrádkář živý plot teprve vytváří, měl by během prvních let túje zastřihávat jen šikmo na bocích. Na tvarování vrcholků bude dost času, až túje dorostou větší výšky. Řez tújí by neměl být zanedbáván, protože mu vděčí za zahoustnutí a lepší větvení. Při pěstování tújí platí, že méně je někdy více. Z toho důvodu by se neměly přehnojovat, a to hlavně krátce po výsadbě. Zde se doporučuje počkat s hnojením až na další měsíc, neuškodí dokonce ani hnojení až v průběhu nové sezóny.
Komentáře