Zima je za dveřmi, zelenina je sklizena a skleník je prázdný. Přesto nemusí ani přes zimu zbytečně zahálet. Stačí se jen inspirovat některým z užitečných nápadů, které jsou uvedeny na následujících řádcích. Možnosti využití záleží samozřejmě na tom, jaká teplota ve skleníku přes zimu panuje.
Ledový salát ve skleníku vypěstujete i v zimě!
Rozmanitější využití se nabízí pro vytápěné skleníky. Pokud se v nich teplota pohybuje okolo 12 stupňů Celsia, je v nich schopna přezimovat celá řada cizokrajných rostlin. Zmínit lze na tomto místě oleandry, aurakárie, bramboříky, azalky, citrusy i hortenzie. Z bylinek je takový skleník ideální pro přezimování rozmarýnu. Ačkoli se to na první pohled může jevit jako zvláštní, také v zimě lze skleník využít k pěstování různých druhů salátů. Pochutnat si je díky tomu možné na ledovém salátu, rukole, polníčku i ředkvičkách.
Studený skleník je nutné připravit na příští sezonu
Studený skleník bývá většinou přes zimu prázdný, což je ideální příležitost k tomu udělat v něm generální úklid během slunečných a bezmrazých dní. Po sklizni poslední zeleniny by mělo dojít k odstranění všech zelených zbytků, čímž se zabrání šíření škůdců a chorob. Následuje zrytí záhonů. Ty by neměly být uhrabány, ale je lepší je nechat nahrubo, protože země lépe promrzne. Tím se zkvalitní její struktura. Zima představuje ideální dobu, kdy je do země možné zarýt hnůj. Hlavně koňský má schopnost vyhřát půdu o několik stupňů.
Studený skleník se může přes zimu proměnit v ideální sklad
Skleník se hodí rovněž pro uskladnění cibulovin uložených v kontejnerech. Přenést do něj lze také keře a nedozrálou zeleninu, jež je tu ochráněna před prvními mrazy. Přezimují zde i okrasné rostliny jako chryzantémy a pelargonie, ale nesmí tu teploty klesat pod bod mrazu, jenž by mohl rostlinám uškodit.
Komentáře