Stavba

Jak se zachovat při poruše jističů aneb mluvte s elektrikáři jako profík

0
elektrikáři
Zdroj: Rido / Shutterstock.com

Nemusíte být nutně vystudovaný elektrikář, abyste tušili, že se ve vašem domově vyskytují pojistky. O tom, kde se vyskytují a jak se nahazují byste měli mít alespoň nějaké základní ponětí. Při nečekaných výpadcích proudu je totiž nezbytné umět je nahodit.

A právě pojistkám a jističům se budeme věnovat na následujících řádcích. Protože i to, kdy naposledy byl váš rozvaděč nainstalován a podroben kontrole od elektrikáře, je nezbytné pro vaše klidnější bydlení.

Co to jsou jističe

V první řadě ovšem musíme vysvětlit, co to ty jističe vlastně jsou. Víme, že se je všichni máme v domácnosti a že díky nim fungují veškeré elektrospotřebiče, které používáme. Kdykoliv dojde k přetížení nebo ke zkratu, automaticky se rozpojí elektrický obvod. Tím nás uchrání před případným úrazem nebo ublížením na zdraví. A my pak musíme dojít k jističům a ručně je nahodit zpět.

Jističe a počty pólů

Jističe se dělí do několika skupin podle toho, kolik mají pólů. Ve vaší domácnosti se může vyskytovat jednofázový nebo třífázový jistič. Aby bylo snazší se v jističích orientovat, mají různá značení. Je tedy klidně možné, že zrovna vy máte doma jistič 3P B25.

Toto značení jističe znamená, že je tříproudový (3P) a zároveň je to jistič s charakteristikou B a je možné ho zatížit maximálním proudem rovným 25 ampérům. Značení jističů tedy není vůbec složité a na každém je přehledně umístěn štítek s názvem modelu.

elektrikáři

Zdroj: ronstik / Shutterstock.com

Proč je důležité znát model svého jističe

Říkáte si, k čemu vám je dobré znát přesný název modelu jističe, který máte doma? Pojďme si k vysvětlení pomoci modelovou situací. Když vám praskne žárovka, podle čeho poznáte, jakou máte koupit, aby byla stejná jako ta prasklá? Ano, podle značení.

Všechny světelné zdroje, ať už žárovky, zářivky či jiné druhy svítidel, na sobě totiž také mají napsáno nejenom označení modelu, ale také příkon, rozpětí a rozměr. A u jističů je to stejné. Když se vám porouchají a vy voláte elektrikáři, usnadníte mu montáž tím, že mu rovnou do telefonu nadiktujete model vašeho jističe. Díky tomu bude přesně vědět, jaké vybavení si s sebou vzít a výměna, montáž či oprava mu bude trvat kratší dobu.

Mějte přehled o své domácnosti

Znalost vašich jističů není to jediné, díky čemu si můžete zjednodušit bydlení. Praktické je mít přehled i o tom, jaké spotřebiče se ve vaší domácnosti vyskytují a znát nějaké jejich základní parametry. Popřípadě mít veškeré informace o nich na jednom místě a v případě potřeby je mít po ruce. Kdykoliv dojde k nějaké poruše, stačí najít návod k použití a buď se do opravy pustit sami, využít toho, že je přístroj ještě stále v záruční lhůtě nebo přivolat na pomoc odborníka.

A právě v posledním uvedeném případě je skvělé, znát detaily o spotřebiči, který se porouchal. Ačkoliv vám odborník dobře poradí a dokáže přístroj v drtivé většině případů opravit, pokud z vás nabude dojmu, že víte, o čem mluvíte, je mnohem nižší šance, že se vás pokusí napálit.

Klidné a pohodové bydlení

Ale vraťme se ještě na chvíli k jističům. Přestože ty nejmodernější se umí sami vypnout v případě nebezpečí, existují případy, ve kterých uvítáte jejich výměnu. Jedním z důvodů výměny jističe je například to, že si do domácnosti pořídíte nový spotřebič, který je náročný na spotřebu energie. Dalším důvodem je to, že vám jističe neustále vypadávají. To je opět ve většině případů způsobeno přetížením.

A jaké ponaučení si z předchozích řádků odnést? Nechte si jističe pravidelně kontrolovat od elektrikáře a před nákupem nových domácích elektrických přístrojů zkontrolujte štítek na vašem jističi. Nyní již víte, kde se nachází a co znamená.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.