Bazén na zahradě znamená v létě spoustu radosti a relaxace. Jenže voda v něm musí být v té nejlepší kondici. Každý majitel zahradního bazénu jistě ví, že udržení křišťálově modré vody bez zákalů znamená také velkou spoustu starostí a nemalé investice do bazénové chemie. Zákaly v bazénech bývají nejčastějším problémem. Snažíte se je odstranit správným dávkováním chemie, ale výsledek v podobě čistého bazénu se stále nedostavuje?
Problém může být v chemii, ale nemusí!
Ať už bílý nebo zelený zákal ve vodě jsou výsledky nesprávných hodnot pH vody a špatného množství desinfekční látky, kterou je nejčastěji chlor. Hodnota pH vody by měla být vždy v rozmezí 6,8-7,2. Správnou hodnotu chloru vám zobrazí váš chlor tester. Pokud se vám dlouhodobě nedaří udržet pH a chlor v normách, může být vina v nekvalitní chemii. Zkuste více zainvestovat a koupit kvalitnější druhy. Pokud jsou ale hodnoty pH i chloru v pořádku, ale voda je stále zakalená, je problém jinde.
Problém je v pískové filtraci
Bílý i zelený zákal nedokáží odstranit samotné přípravky bazénové chemie. Bazénová chemie má schopnost pouze tyto mikroskopické zákaly sloučilo větších celků, se kterými by si následně měla poradit písková filtrace. Částečky křemičitého písku by měly tyto větší sloučeniny zachytit a neposílat zpět do vody. Bohužel i to se může stávat, protože i písek ve filtracích má omezenou životnost.
[irp]
Písek se opotřebuje
Písek ve filtracích má mít ostré hrany. Neustálou filtrací se ale hrany jednotlivých zrnek obrušují a stávají se hladké. Písek tak ztrácí svou schopnost zachytávat nečistoty a malé sloučeniny. To je důvod, proč se nemůžete zbavit zákalu, i když hodnoty pH a chloru jsou v pořádku. Písek ve filtracích by se měl měnit alespoň 1x za 3 sezony. V případě intenzivního využívání filtrace je vhodná výměna 1x za 2 roky.
Komentáře