Plíseň na stěnách a stropech patří k typickým potížím českých domácností v bytových domech. Stačí, aby vás soused jednou jedinkrát vyplavil, a s plísní budete bojovat ještě dlouhá léta. Tedy pokud nevíte, jak na ni spolehlivě vyzrát. I na plíseň na stropě totiž musíte jít lidově řečeno od podlahy. Alfou a omegou je v tomto případě vlhkost vzduchu. Tedy za předpokladu, že vás soused nevytápí kontinuálně.
Filtrovat, filtrovat, filtrovat
Plíseň, stejně jako jakýkoli jiný organismus, potřebuje výživu. Zjednodušeně řečeno potřebuje jíst a pít. Nějaké živiny sice získá ze stropů či zdí, ale přikrmuje se ze vzduchu. Kvalitní čistička vzduchu plísni její stávající hostinu zarazí. Pomůže vám ze vzduchu odstranit látky, které vám nedělají dobře, a v nichž si naopak plíseň libuje.
Samotnou čističku je dobré vybavit vhodným filtrem. HEPA filtr je velmi účinný na anorganické látky a sloučeniny. Byl vyvinut americkou armádou v souvislosti s testováním atomových zbraní, už několik desetiletí je ale úspěšně využívaný také v domácnostech. Ve své kategorii je excelentní.
Plíseň sama je ovšem organického původu. Aby se nemohla dále šířit, je dobré nasadit do akce také uhlíkový filtr. Ten funguje na principu bioaktivního uhlí, které zřejmě znáte z léčiv, čisticích prostředků, bazénových filtrů nebo třeba zubních past. Je skvělý, když přijde na filtrování bakterií, hub, nebo právě plísní.
Zbavte se vlhkosti
Kromě frontálního útoku na plíseň samotnou je dobré se také zbavit vlhkosti, která vás sužuje. Tady je správný postup jednoduchý – stačí si pořídit dostatečně výkonný vysoušeč vlhkosti, a ten už se o vše postará za vás. Moderní vysoušeče jsou elegantní a tiché přístroje, které snadno zapadnou do vašeho interiéru. Vysoušeč je dobré umístit přímo ke zdroji vlhkosti, kterým jsou obvykle koupelna či kuchyně.
Komentáře