Tipy redakce

Tipy pro vášnivé zahradnice: jak na šperky

0
eppi.cz

Relaxujete při práci na zahradě? Potřebujete po náročném dni či týdnu v práci vypnout a hledáte své propojení s přírodou? Cítíte při sázení sazeniček a pěstování a ošetřování ušlechtilých růží vnitřní sepětí s matkou zemí? Nebo vás jen baví pobyt na čerstvém vzduchu a zbožňujete čerstvá domácí rajčata a vůni sezónní květeny, jíž si můžete vyzdobit dům? K zahradničení se neuchylují pouze milovníci nedělních kutilských pořadů, ale i zasloužilé matky či dámy zastávající posty nejvyšší. A jako správné ženy se neobejdou alespoň bez zásnubního prstýnku.

Co se šperky při okopávání záhonů?

Pokud elegantně vytrháváte plevel a ani se u toho nezapotíte, klidně si nechte v uších oblíbené náušnice s diamanty a na krku se pohupující zlatý přívěsek. Jestliže si ale občas otřete čelo hřbetem ruky, nebo zastrčíte uvolněné vlasy za ucho, pak vězte, že náušnice i náhrdelníky je lépe nechat doma v krabičce či šperkovnici. V zápalu boje s přírodou totiž šperky často dojdou k úhoně a nejenže se zamažou, ale hrozí i jejich poškození či ztráta.

Kapitolou samou o sobě jsou prsteny a náramky. Obojí nosíte na rukou, které jsou v přímém kontaktu s hlínou, kovovými nástroji, hnojivy a dalšími zahradnickými nezbytnostmi. I když si nasadíte rukavice, zlatému či platinovému zásnubnímu prstenu službu neprokážete. Necháváte ho totiž koupat se v potu a odírat drsným materiálem. Šperk přijde minimálně o svůj lesk.

Nezapomínejte proto vycházet na zahradu s jistotou, že vaše oblíbené a drahé klenoty leží v bezpečí domova v pouzdrech, krabičkách a šperkovnicích.

Co dělat, když už dojde ke škodě?

Jsme jen lidé – chybující, zapomínající, roztěkaní a mýlící se. U záhonku se tedy můžete přistihnout se snubním prstýnkem na prsteníku až v momentě, kdy vám uvolněný drahokam cinkne o lopatku nebo se zablyští v hlíně. Ve většině případů, kdy dojde ke znatelnému poškození šperku, se rovnou obraťte na důvěryhodného zlatníka, který se o kroužek či přívěsek postará.

V lehčích případech zamazané perly přetřete suchým či ve vodě namočeným hadříkem a pak kuličku po kuličce ošetřete přírodním olejem. Na zašlé stříbro používejte prostředek na mytí nádobí a teplou vodu, případně speciální roztoky. Na čištění zlatých šperků se vyzbrojte bublinkovou vodou s kapkou jaru a houbičkou. Když objevíte hlínu kolem zasazeného kamene, můžete použít měkký kartáček, ale takovýto náročný proces doporučujeme nechat opravdu na odbornících.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.