Reality

Vady v novostavbě: Je možné je reklamovat a jak se jim vyhnout?

0
vady nemovitosti

Nastěhovali jste se do nového bytu, ale vaše radost se brzy změnila v trápení, protože jste objevili závady? Koupě novostavby nemusí vždy znamenat, že bude zcela bez chybičky. Majitelé nezřídka kdy v nových bytech objeví kazy a nedodělky. Poradíme vám, jakým způsobem můžete tyto problémy reklamovat, a hlavně jak jim předcházet.

Dvakrát měřte, pak přebírejte byt

Drobné chyby při koupi nového bytu je dobré vnímat jako reálné riziko, na které byste se měli připravit. Místo spoléhání na štěstí se vyplatí předcházet vadám už při výstavbě. První možností, kdy můžete objevit nedodělky, je takzvaná předpřejímka. K té vás developer vyzve přibližně dva měsíce před finálním převzetím bytu.

Při návštěvě bytu nespěchejte a pozorně jej zkontrolujte. Všechny případné vady zapište do protokolu. Nezapomeňte si je také vyfotit a zjistit si přesný termín, kdy je developer napraví. Pokud si nejste jistí, přizvěte si stavaře nebo odborníka na inspekce nemovitostí, který má na podobné vady oko.

kontrola nemovitosti

Při převzetí bytu zkontrolujte nápravu

U samotného převzetí bytu zkontrolujte odstranění vad a nedodělků z protokolu a současně zjistěte, zda se neobjevily vady další. Pokud jste nějaké našli, opět je zapište do protokolu, tentokrát předávacího.

Pokud po převzetí přeci jen objevíte nějaký problém, nezoufejte. Stále máte možnost reklamace.

Jak reklamovat vady?

Dle zákona samozřejmě máte nárok na reklamaci. Ale pozor, takzvané právo z vadného plnění se týká jen těch vad, které existovaly v momentě, kdy jste byt přebírali. Jestliže problémy objevíte později, můžete podat reklamaci do 6 měsíců od převzetí nemovitosti. Zákon totiž předpokládá, že vady uvedené v této lhůtě existovaly již při převzetí. Neměli byte nic dokazovat a reklamace by měla jít hladce.

Pozdější námitky je mnohem těžší dokazovat. Proto neváhejte a nově objevené chyby ihned řešte bez zbytečného odkladu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.