Domácnost

Výměna toalety změní koupelnu k nepoznání

0
jak na záchod

Přestože toaleta nepatří mezi hlavní témata k rozhovoru, potřebujeme ji každý. K pořízení nového klozetu nás většinou donutí buď rekonstrukce koupelny, nebo nefunkční toaleta. Na výběr máme ze tří typů toalet. Velmi oblíbené jsou závěsné klozety, ale v nabídce jsou i kombinační mísy, kdy je spodní část toalety spojená s nádrží na vodu. A do třetice si můžeme vybrat samostatně stojící WC se splachovací nádrží umístěnou v podomítkovém modulu. Při výběru vás ale mohou limitovat určité technické požadavky. A právě na ně si musíte dát pozor.

Pokud rekonstruujete celou koupelnu, musíte dopředu myslet na to, jaké výrobky chcete použít – a poradit se o  nich se zkušeným řemeslníkem. Podle rozměrů a typu klozetu je totiž nutné uzpůsobit samotné stavební práce.

Volně stojící WC nebo závěsný klozet

Před instalací závěsného typu WC je potřeba zvážit, zda v koupelně máte dostatečně nosnou stěnu. S tou je problém hlavně v panelovém domě. „Z tohoto důvodu doporučujeme instalovat upevňovací prvky pro uchycení rámového podomítkového modulu do bočních stěn. Toto upevnění bylo vyvinuto přímo pro panelákové rekonstrukce. Boční uchycení je nastavitelné a je určeno především tam, kde za podomítkovým modulem prochází domovní instalace (vodovodní, kanalizační, plynové potrubí atd.),“ vysvětluje Petr Štěpánek, servisní technik značky Jika. U novostaveb je ideální vložit splachovací nádržku přímo do niky masivní stěny a uspořit tak potřebné místo.

Při instalaci závěsné toalety je potřeba správně vyřešit odpad. Ten by měl mít nastaven správný spád tak, aby nedocházelo k jeho zanášení, případně i vracení exkrementů zpět do mísy. „Při instalaci závěsné toalety v panelákovém domě je třeba mít na mysli, že zde správný spád namísto dopojení z hlavní stoupačky ve spádu 90 stupňů je nutné vést pod úhlem 45 nebo 60 stupňů,“ radí dále Petr Štěpánek.

Závěsné WC se instaluje na předstěnový modul, u kterého si můžeme sami zvolit, v jaké výšce nad zemí bude zabudováno. „Běžně doporučovaná výška zavěšení mísy od země je 40 centimetrů. Pokud v bytě budou bydlet lidé s handicapem nebo starší osoby, je vhodné na výšku přidat pár centimetrů, popřípadě vybrat speciální klozet,“ uvádí odborník.

Odpad u samostatně stojícího a kombi WC

Podstatným krokem při výběru mísy je připojení na odpad. „Používají se zadní vodorovný, šikmý nebo svislý odpad směřující do podlahy nebo vario odpad. Vario odpad umožňuje všechny druhy napojení a připojení na odpadní potrubí je ukryté přímo v míse, což zabraňuje ulpívání prachu a usnadňuje údržbu. Na svislé potrubí ale například nelze připevnit závěsný modul,“ říká servisní technik značky Jika.

Do moderní koupelny patří bidet

Vývoj jde dopředu i v oblasti sanitární techniky, a tak v moderních koupelnách a toaletách často nechybí bidet. Ten se běžně umisťuje vedle toalety. „Pokud si kvůli menšímu prostoru nemůžete bidet dovolit, lze na téměř jakýkoliv záchod namontovat bidetové sedátko. V tomto případě je potřeba tomu přizpůsobit odpad a přívod vody a elektřiny už před rekonstrukcí toalety,“ říká dále Petr Štěpánek. Novinkou, kterou začíná využívat více domácností, a to nejen z důvodu úspory místa, ale hlavně z estetického a časového důvodu, jsou toalety a bidet v jednom.

Na co ještě nezapomenout?

 

Aby vaše koupelna a toaleta vytvořila jednotný celek, vybírejte výrobky se stejným designem a tvarem. Záchodové mísy se nejčastěji vyrábějí z glazované keramiky, která může být hranatá nebo i s oblými hranami. Na výběr jsou také mísy s hlubokým nebo plochým splachováním.
Oblíbená jsou také WC bez oplachového kruhu, která usnadňují udržování čistoty na toaletě. Díky klozetům s úsporným splachováním ušetříte a zároveň tím pomůžete životnímu prostředí.

O značce Jika: Značka Jika patří mezi přední české výrobce koupelnové keramiky, obkladů a dlažeb. Firma vznikla roku 1878, kdy byl ve Znojmě založen první evropský závod na sanitární keramiku a nádobí. Pro své zákazníky je JIKA symbolem tradice a kvality. JIKA nabízí kompletní řešení pro vaši koupelnu, ať už disponujete velkým prostorem, nebo potřebujete šetřit každý centimetr. Více informací naleznete na www.jika.cz.

ZDROJ: nevyžádaná tisková zpráva


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.