Stavba

Vybíráme plastová okna. Jaké parametry sledovat?

0
jak na plastová okna

Výrobci oken neustále vyvíjejí nové technologie a materiály, ze kterých lze okna vyrábět. Kromě klasických plastových, dřevěných a hliníkových oken už vznikají také výplně v kombinaci jednotlivých materiálů – dřevoplastová a dřevohliníková okna. Už několik let ale trhu jednoznačně vládnou plastová okna, a to s drtivou převahou. Vyrovnaný poměr ceny a kvality je pro zákazníky největším lákadlem. Kvalita nabízených druhů plastových výplní stavebních otvorů je ale odlišná. Výběr by rozhodně neměl být neuvážený. Jaké parametry jsou při výběru důležité?

Třída profilu

Nejprve je důležité se zaměřit na provedení profilů, ze kterých se okna vyrábí. Profily mohou být ve třech třídách – třída A, B a C. označení tříd udává tloušťku vnější stěny u profilů. Profily třídy A mají tloušťku 3 mm, třída B jen 2,7 mm a třída C jen 2,5 mm. Ačkoliv se tyto rozdíly zdají nepatrné, vlastnosti profilů jsou zcela odlišné. Společnost VEKA AG (jeden z nejuznávanějších evropských výrobců plastových profilů) provedla nezávislé testování kvality a odolnosti profilů třídy A a B. Jaké byly výsledky?

  • Test průhybu a kroucení – u třídy A až o 12% nižší než u třídy B
  • Test odolnosti proti prasknutí/pevnosti v rozích – u třídy A až o 20% vyšší než u třídy B
  • Test vytržení šroubů – u třídy A až o 12% nižší než u třídy B

[irp]

Provedení profilu

Samotná tloušťka vnější stěny profilu ale ještě nezaručuje pevnost okna. Důležité jsou i další parametry, jako je počet komor, jejich velikost a rozmístění v profilu. Často se objevuje informace, že čím víc komor profil má, tím je lepší. To není zcela pravda. I okna s menším počtem komor v profilu mohou mít stejné vlastnosti, pokud mají profily správně velké a dobře uspořádané.

Zasklení

Zasklení je z hlediska tepelné izolace velmi důležité. Právě kvalita proveden zasklení je nejdůležitější pro dobrý koeficient prostupu tepla. Ideální volbou v současnosti je zasklení trojskly. Prostor mezi skly by měl být ještě vyplněn izolačním plynem nebo na sklech může být nalepena izolační folie.

Kování plastových oken

Zapomínat byste neměli ani na kvalitu kování. Právě kování totiž určuje fakt, jak snadno se bude s okny manipulovat a jak dlouho vydrží v bezproblémovém stavu. Okna s nekvalitním kováním jsou často poruchová.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.