Tipy redakce

Topná sezóna je za dveřmi. Kdo nepodcení přípravu, ušetří na cenách plynu

1
jak šetřit plynem

S příchodem nižších teplot je topná sezóna doslova za dveřmi. Podíváme se, jak se na topnou sezónu připravit a jak díky klesajícím cenám plynu na zimním vytápění ušetřit.

Kdy začíná topná sezóna?

Bytům s centrálním vytápěním začíná podle legislativy topná sezóna 1. září a končí 31. května. Neznamená to však, že všechny teplárny začínají s dodávkami tepla od září. K zahájení topné sezóny ve vymezeném období musí průměrné denní teploty po dva dny za sebou klesnout pod 13 °C. A to za předpokladu, že předpověď počasí neočekává oteplení.

Reálně proto topná sezóna začíná na přelomu září a října. Mnohdy i později. V posledních dnech ale s dodávkou tepla už začaly teplárny v Karlovarském a Ústeckém kraji. Konkrétně na Sokolovsku, Chomutovsku a v Ostrově nad Ohří.

Nezávislé lokální vytápění

Zcela odlišná situace panuje v domech a bytech s vlastním plynovým kotlem. Zde není topná sezóna nijak vymezena. Vlastní kotel totiž představuje naprostou nezávislost na centrálním vytápění. Nezávislost znamená také reálné ovlivnění spotřeby a konečné ceny za plyn.

Jak se připravit na topnou sezónu?

V dřívějších dobách příprava na topnou sezónu znamenala především pořádnou zásobu dřeva a uhlí. Pro vytápění domů tuhými palivy to platí dodnes. Jen s příchodem automatických kotlů na tuhá paliva se místo dřeva přechází na pelety a uhlí s jemnou frakcí 5 – 30 mm.

Od tuhých paliv ale přejděme k ekologickému vytápění plynem. Víte, že i vytápění plynovým kotlem potřebuje předsezónní přípravu? Před topnou sezónou nezapomeňte na:

  1. Provozní revizi plynového kotle

Provozní revize plynového kotle není pro domácnosti zákonem vyžadována. Je však vhodné 1x ročně nechat plynový kotel zkontrolovat servisním technikem. Zajistíte tím bezpečný a spolehlivý provoz kotle a získáte doklad o provedení pravidelné údržby. Doklad slouží pro případ vzniku škody a jiných pojistných událostí způsobené provozem kotle.

  1. Čištění a kontrola spalinových cest

Zákon č. 133/1985 Sb. o požární ochraně ve vyhlášce č. 34/2016 Sb. o čištění, kontrole a revizi spalinových cest ukládá podmínky a lhůty pro kontroly kouřovodů a jejich čištění. U plynových kotlů je vyžadována kontrola spalinových cest jednou ročně.

  1. Porovnání aktuálních tarifů plynu

Přejete-li si mít nízké náklady za topnou sezónu, je vhodné provést srovnání cen plynu a případnou změnu dodavatele. Úpravou tarifu či přímou změnou dodavatele ušetříte za topnou sezónu i několik tisíc. Se změnou ale neotálejte. Obvyklé výpovědní lhůty jsou totiž 3 měsíce.

Přehledné srovnání cen plynu

K rychlému a přehlednému srovnání dodavatelů plynu pomáhá kalkulačka plynu. Díky kalkulačce na Ušetřeno.cz si z pohodlí domova vyberete nejlevnějšího dodavatele plynu s nejvýhodnějšími podmínkami. A všímavý zákazník dovede na rozdílných cenách za plyn významně snížit náklady za vytápění.

 

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

1 Komentář

  1. My jsme topnou sezónu zahájili akorát tuhle neděli, kdy už u nás byla fakt kosa. Jediný co jsem proto udělal bylo, že jsem odvzdušnil radiátory a doplnil do nich vodu, prostě klasika jako každej rok. Doufám, že letos bude obdobná „zima“ jako loni, potom co jsme si sjednali Comfort energy, tak nejen právě díky teplé zimě jsme s nimi celkem dost ušetřili. Takže letos by tomu taky tak mohlo být.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.