Tipy redakce

S jakými škůdci dřeva se můžete setkat v našich klimatických podmínkách?

0
škůdci dřeva

Dřevokazný hmyz a dřevokazné houby – to jsou dvě hlavní skupiny škůdců, kteří jednotlivě (a mnohdy i společně) decimují dřevo ve víkendových chalupách i lidských příbytcích, kde mohou způsobit „přijatelné“ až fatální škody. Pohled na napadený nábytek není příjemný, ale není ničím oproti narušené statice domu. A právě proto není radno přehlížet cokoliv, co by mohlo zavánět přítomností brouků či hub. Seznamte se se škůdci, kteří se běžně vyskytují ve zdejším mírném klimatu.

Dřevokazný hmyz

Nejznámějším a bezesporu také jedním z nejhojněji se vyskytujících zástupců dřevokazného hmyzu je červotoč. V České republice žije množství druhů, ovšem zdaleka nejčastěji se setkáváme s červotočem pronikavým, kostkovaným a umrlčím.

Červotoči věrně sekunduje tesařík, který – oproti červotoči, jenž preferuje spíše chladnější a vlhčí místa – miluje teplo. Proto se usazuje na půdách, kde prožírá krovy. Čeleď čítá kolem 20 tisíc doposud popsaných druhů a mnohé z nich chrání zákon. S tesaříkem krovovým se ovšem naopak setkáváme poměrně často a raději bychom si ho hýčkat neměli.

Kromě červotočů a tesaříků se ve středoevropských podmínkách střetáváme s hrbohlavem, který se do Evropy dostal z některých tropických druhů dřeva a pilořitkou – ta si pochutná i na paletách a palubkách.

dřevokazná houba

Dřevokazné houby

Také v případě dřevokazných hub rozeznáváme několik skupin, které se rozšiřují vzduchem prostřednictvím výtrusů. Všichni zástupci decimují dřevo obdobným způsobem – rozkládají dřevní buňky napadeného dřeva, a tím snižují celkovou pevnost konstrukce. Daří se jim ve vlhčím a kyselejším prostředí s dostatečným objemem vzduchu ve dřevě.

Zdaleka největším postrachem chalupářů je dřevomorka domácí. Objevit se může prakticky kdekoliv při teplotách od 3 do 26 °C a vlhkosti dřeva kolem 18-20 %. Rychlost jejího šíření je závratná, denní přírůstek dosahuje až 10 mm.

Pokud máte pocit, že dřevokazný hmyz nebo houby ohrožují i vaše bydlení, informujte se o možnostech likvidace na ochrana-dreva.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.