Tipy redakce

Organizace pracovního místa v domácí dílně

0
úložné panely do dílny

Dílna a její vybavení mají specifické požadavky na zacházení s prostorem a používané materiály. Nepočítejte s tím, že Vám dobře poslouží „vysloužilí“ domácí nábytek a raději se hned podívejte po vybavení, které za rozumnou cenu nabízí maximální užitek včetně chytré organizace místa.

Mezi časté chyby začínajících kutilů při výběru či výrobě dílenského nábytku patří:

  • nerespektování hmotnosti materiálu, nářadí apod.
  • nerespektování rozměrů materiálu, nářadí apod.
  • nerespektování podmínek, v nichž mají být skladovány barvy, ředidla, oleje a další kapalné průmyslové látky
  • nerespektování zásad bezpečnosti práce
  • nedostatečné využití prostoru na zdech

 

V domácí dílně je žádoucí maximalizovat volný prostor, zejména na podlaze, ovšem ne za cenu většího „chaosu“ na stole, v regálech či skříních. Dominantou dílny je pracovní stůl, který by měl být dostatečně „masivní“, aby se při práci neviklal, bylo na něj možné položit dostatečné množství materiálu a jeho povrch by měl být zároveň odolný proti poškození.

Kolem dílenského stolu zachovejte dostatek prostoru na podlaze, eliminujete tak riziko zakopnutí a následného úrazu při práci (ať už se jedná o zlomeniny, pohmožděniny či popáleniny). Jakoukoliv provozní nečistotu od pilin přes rozlitý olej až po vytlučené hřebíky průběžně uklízejte (opět za účelem eliminace úrazu).

Na stěnu u pracovního stolu si pověste poličky – dostatečně pevné a hluboké. Následně na ně můžete umístit spojovací materiál (hřebíky, šrouby, matky), případně drobné ruční nářadí. Tímto eliminujete pohyb při práci. Pokud to prostor dovolí, určitě je vhodné na zeď k pracovnímu stolu umístit i závěsný panel na nářadí, viz níže.

 

Při výběru dílenské skříně berte v potaz to, že ne pro všechno se Vám bude chtít zohýbat a že ve skříni budete mít umístěný i drobný materiál či nářadí. Skříň by měla být dostatečně hluboká, vysoká, měla by obsahovat výsuvné boxy a zároveň nabízet vysokou nosnost.

Dílenské skříně dle nosnosti, výšky, hloubky a šířky si lze pohodlně filtrovat na webu Manutan.cz, který se specializuje na kancelářské a dílenské vybavení.

Na tomto webu si můžete zároveň zakoupit další doporučené vybavení domácí dílny, konkrétně:

  • čistící a hygienické prostředky
  • nádoby na skladování kapalin
  • boxy na skladování materiálu
  • přenosné osvětlení
  • pracovní oblečení (rukavice, montérky, obuv apod.)

Máte vlastní zkušenosti s vybavováním domácí dílny? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.