Tipy redakce

Nevyhazujte – opravujte. Prospějete přírodě i své peněžence

0
opravy
Zdroj obrázku: Lena Ogurtsova / Shutterstock.com

Současný trend velí jasně – když se něco rozbije, je potřeba to vyhodit a koupit něco nového. To se dá možná praktikovat u některých drobných věcí, ale třeba u oblečení nebo spotřebičů bychom se tohoto konzumního způsobu myšlení měli zbavit. Nevyhovuje to nárokům na udržitelnost a ve skutečnosti nás to stojí spoustu peněz, které byste jistě uměli využít lépe.

Proč opravovat?

Častokrát je vada ve skutečnosti jen velmi drobná a zkušený opravář ji dokáže vyřešit během chvilky za zlomek nákladů. Mnohokrát jde třeba jen o závadu způsobenou zanesením spotřebiče, což je typické zejména u praček, myček nebo vysavačů. Opravář přístroj pouze rozdělá, vyčistí a je hotovo. V opačném případě byste museli koupit celý nový stroj, což by jistě byla záležitost minimálně několika tisíc, ne-li více.

Náhradní díly

Samostatnou kapitolou jsou náhradní díly. Jestliže je problém v opotřebování jednoho komponentu, není kvůli tomu potřeba kupovat celý nový spotřebič. Náhradní díly Bosch se dají na internetu snadno pořídit za velmi rozumné ceny a ušetříte spoustu zbytečných peněz i spoustu odpadu. Podobně i jiné známé značky nabízí náhradní díly za velmi rozumné částky. Gorenje náhradní díly koupíte stejně snadno a vyhnete se výběru a koupi zcela zbytečného spotřebiče.

Nejen spotřebiče

Podobně bychom ale měli uvažovat i u jiných věcí. Typickým příkladem je třeba oblečení. Pokud je mírně poškozené nebo jen ušpiněné, jistě existují cesty, jak jej využít třeba na domácí nošení nebo jako pracovní či sportovní oděv. Stejně tak je lepší kupovat kvalitnější kousky, které vydrží déle než podporovat fast fashion, která je neekologická, a navíc podporuje i dětskou práci v různých rozvojových zemích světa.

Recyklujte

Pokud už se pro nějakou věc ve vaší domácnosti skutečně nenajde místo, je pak třeba alespoň danou věc efektivně zrecyklovat tak, aby její části nebo materiál mohly posloužit pro další účely.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.