Tipy redakce

Jak se zbavit různých skvrn?

0
skvrny

Přinášíme vám užitečný seznam rad, jak se zbavit různých skvrn z oblečení a bytového textilu. Základem je mít po ruce žlučové mýdlo a domácí ingredience jako sůl, ocet, citrón, jedlou sodu i mléko a k tomu zvolit správný postup.

Zažloutlé skvrny od potu

Pokud jsou vaše bílé košile a trička pod pažemi žluté od potu a na černých tričkách máte zase bílé skvrny, připravte si na barevné i bílé oděvy octový roztok z 1 litru vody a 3 lžic octa. Nechte v něm zažloutlé oblečení několik hodin odmočit a pak ho vyperete v pračce s pracím práškem.

Na bílé prádlo je vhodná šťáva z citronu, jedlá soda nebo sůl. Vyzkoušet můžete i kokosové či žlučové mýdlo. Jedlá soda pomáhá hlavně u zaschlých skvrn. Nechte ji na skvrně působit přes noc a pak vyperte. Kyselinu citrónovou používejte jen na bílé oblečení. Do 1 litru horké vody nasypte 10 gramů kyseliny citrónové, nechte oblečení namočené nejméně hodinu a pak vyperte v pračce.

Skvrny od krve

Čerstvou krev z oblečení odstraňte tak, že ho namočíte do studenéledové vody, v rukou oděv properete s mýdlem a následně dejte vyprat. Zaschlá krev jde z oblečení pryč hůře. Po namočení do studené vody použijte žlučové mýdlo. Pokud najdete na látce vteřinové lepidlo, pomůže vám jej vyčistit aceton.

Skvrny od oleje

Olejové skvrny z oblečení odstraní klasický přípravek na mytí nádobí, který umí mastnotu dobře odstranit. Nakapejte ho na skvrnu, přeperte v rukou a vyperte v pračce s pracím práškem. Vyzkoušet můžete i klasickou jedlou sůl, kterou nasypete na olejovou skvrnu navlhčenou vodou, necháte působit, přeperte v rukách a pak v pračce. Pomůže i dětský pudr nebo nadrobená klasická křída. Odsají z látky mastnotu a pak stačí oblečení vyprat v pračce.

Skvrny od kávy

Čerstvou skvrnu od kávy rychle vyperte ve vlažné vodě, nikdy ne v horké. Skvrnu vždy čistěte od okraje do středu. Pro lepší výsledek použijte vinný ocet nebo citrónovou šťávu, které stačí nakapat na skvrnu, nechat působit 10 minut, vyčistit vlažnou vodou  a oblečení vyprat pro odstranění octového aroma.

Skvrny od trávy

Na skvrny od trávy postačí ocet nebo citrónová šťáva. Naneste ocet na ušpiněnou část oblečení, přetřete ji houbou nebo hadrem a dejte do pračky vyprat. Šťávu z  citronu nakapejte na flek od trávy a až zmizí, dejte oděv vyprat do pračky.

Skvrny od červeného vína

Na skvrnu od červeného vína ihned nasypte sůl a nechte působit půl hodiny. Jak vstřebá všechnu tekutinu a částečně i červenou barvu od vína, dejte oděv do pračky. Na čerstvé skvrny od červeného vína funguje i bílé víno. Skvrnu přelijte bílým vínem, nechte pár minut působit, properte ručně a vyperte v pračce. Zaschlou skvrnu namočte v horkém mléce a vyperte běžným způsobem v pračce. Pokud odstraňujete skvrny z jiných materiálů, než je textil, možná právě přemýšlíte, jak odstranit silikon. S tím vám pomůže článek uvedený v odkazu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.