Zahrada a hobby

Jak letos udržet trávník ve skvělém stavu?

0
jak pečovat o trávník
Zkuste podčlánkovou inzerci

Nebyli jste v loňském roce spokojení s kvalitou a vzhledem vašeho trávníku u rodinného domu? Chcete, aby letos byl trávník okrasou vaší zahrady, byl sytě zelený bez světlých míst a už od pohledu vypadal elegantně? Jestli ano, musíte o trávník správně pečovat. Vše začíná právě na jaře, ještě před prvním posekáním zahrady. Jaké práce je zapotřebí provést, aby byl trávník ve stoprocentní kondici?

Nejprve prořezat

První činností, která by měla být na trávnících po zimě provedena, je jejich prořezání – vertikulace. Na ploše trávníků se časem vytváří vrstva mechu a odumřelé trávy, která brání pronikání živin do půdy. Tato neprostupná vrstva musí být prořezána, aby živiny do zeminy lépe a rovnoměrně pronikaly. K prořezávání trávníku se využívají speciální vertikulátory. Vertikulátory lze zakoupit za několik tisíc, ale některé firmy nabízí i jejich pronájem.

I hloubkové provzdušnění je důležité

Trávník je zapotřebí provzdušnit nejen na povrchu, ale i hloubkově, alespoň do 20cm hloubky. Tento proces se nazývá aerifikace a je prováděn s pomocí dlouhých hrotů, které se vpichují do trávníku. Také aerifikace slouží pro lepší živení půdy a tedy i ke zdravějšímu trávníku. Na provzdušnění trávníku je možné použít i klasické vidle, ovšem vhodnější jsou větší hroty.

Výsev a hnojení

Když je trávník prořezaný a provzdušněný, je třeba zaměřit pozornost na jeho kvalitu a hustotu. Po zimě se následkem mrazů a plísní mohou na ploše trávníků objevit místa bez trávy. Na těchto místech proveďte výsev a celou plochu trávníku důkladně pohnojte. Existují různé druhy trávníkových hnojiv v pevné i kapalné podobě.  Jejich využití se liší podle druhu trávníku, typu půdy, nadmořské výšky a dalších kritérií. Dokonalou účinnost bude mít jen správně vybrané hnojivo. Při výběru hnojiva se obraťte na odborníky.

Až po provedení všech těchto činností by měl být trávník na jaře poprvé posekán.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.