Nezařazené

Konektory – co to je a k čemu slouží?

0
konektory
Zdroj: Jsnow my wolrd / Shutterstock.com

Elektrické konektory jsou příslušenstvím pro spojení dvou konců vodičů. V elektroprodejnách a velkoobchodech se dají sehnat různé typy konektorů. Rozlišujeme také několik materiálů pro jejich realizaci. Zkontrolujeme, co je konektor, jak tyto produkty rozdělujeme a jak takové příslušenství vybrat.

Co je konektor a k čemu slouží?

Jak jsme již uvedli v úvodu, elektrické konektory jsou elektroizolační příslušenství určené pro připojení kabelů nízkého napětí v elektroinstalaci. Použití spojky umožňuje vybudovat funkční a robustní instalaci, spojující kabely bezpečně jak elektricky, tak mechanicky.

V obchodech s elektronikou jsou k dispozici jedno a vícežilové konektory. Mohou to být měděné, hliníkové výrobky nebo kombinace obou (měď-hliníkové konektory). Jsou tedy vyrobeny z materiálů odolných teplotám, otěru a chemikáliím. Kabely lze utáhnout šroubovým spojem, utažením šroubu spoje šroubovákem. Odlišný mechanismus zajišťují kompresní šroubení, která jsou bezesporu mnohem pohodlnější a umožňují připojení kabelů bez použití zařízení. V tomto případě jsou oba konce vodičů přitlačeny k sobě. Stačí použít svorku, která se otevírá a zavírá plastovou sponou.

A co je nejdůležitější, každý konektor od renomovaného výrobce elektronického příslušenství se snadno používá a zajišťuje rychlou a bezpečnou instalaci bez ohledu na typ kabelu, jeho průměr nebo barvu. Proto je můžeme použít v mnoha různých instalacích.

Automatické montážní konektory jsou oblíbené pro velké instalace. K vytvoření takových spojení však musíme použít pneumatickou pistoli. Pomocí něj nastřelíme svěrku do příslušného spojovacího čepu obdélníkového nebo čtvercového průřezu s možností provedení více spojů na jeden čep. Na demontáž potřebujeme i speciální nářadí, protože musíme zničit svorku svěrky.

Dalším řešením, rovněž plně automatickým, je vytváření klešťových spojů s využitím speciálních zařízení s elektrickým pohonem, kdy se jednožilový kabel navíjí na připojovací kolíky.

Jaké druhy konektorů máme pro elektrické vodiče?

Elektrické konektory můžeme použít v domácích elektrických a průmyslových instalacích a vozidlech. Osvědčí se všude tam, kde je pájení a kroucení drátů obtížné a ještě méně vhodné. Rozlišujeme mimo jiné tyto typy spojek: šroubovací kostky, pružinové spojky, tzv rychlospojky a vysokoproudé svorky.

Hledáte další vysoce kvalitní elektrické komponenty? Navštivte tme.eu, kde si můžete vybrat z více než 500 000 dostupných produktů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.